Jak wybrać dobrą szkołę języka rosyjskiego?

Kategoria: Blog

nauka języka obcego

Osoby porozumiewające się w języku rosyjskim są coraz chętniej poszukiwane na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się zapisać na kurs, by nauczyć się języka od podstaw lub doszlifować swoje umiejętności. Aby nauka szkła szybko, przyjemnie i co najważniejsze – skutecznie – niezbędna jest dobra szkoła języka rosyjskiego. W każdym większym mieście w Polsce istnieje wiele szkół językowych. Jak wybrać tę najlepszą?

Lektorzy

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kadrę lektorską. Im więcej w niej osób, dla których rosyjski jest językiem ojczystym, tym lepiej. Dzięki nim nauczymy się nie tylko poprawnie mówić i pisać, ale poznamy także różnego rodzaju idiomy, gry słowne i  powszednie zwroty, których nie opisuje żaden podręcznik. Dostaniemy odpowiedź na każde pytanie dotyczące  niecodziennych słówek lub określeń. Ucząc się od osoby rosyjskojęzycznej mamy sto procent pewności, że jej wymowa jest poprawna i osłuchujemy się z „prawdziwym”, a nie wyuczonym z podręczników językiem. Oprócz świetnej znajomości języka lektor powinien też umieć go przekazywać kursantom. Jeśli więc czujesz, że w Twojej dotychczasowej szkole między Tobą a lektorem nie zawiązała się żadna bliższa więź, powinieneś ją zmienić. Suchy, „służbowy” kontakt zniechęca do zadawania dodatkowych pytań, a zajęcia są stresujące, zamiast sprawiać przyjemność.

Nie tylko język

Najlepsze szkoły językowe nie skupiają się na samej nauce języka. Przekazują swoim kursantom również dużo informacji o kraju, zwyczajach i ludziach, którzy tego języka używają. Jest to nie tylko ciekawe, ale i bardzo pomocne w nauce. Znając zwyczaje i mentalność Rosjan, łatwiej jest zrozumieć i zapamiętać pewne zwroty, a także łatwiej jest złapać kontekst rozmowy, nawet gdy nie rozumiemy w niej wszystkich słówek. Warto wiec wybrać szkołę, która skupia się na przybliżeniu kraju jako całości, oferuje rosyjską prasę, książki czy wypożyczalnię filmów. Zadaniem szkoły powinno być zaciekawienie studenta krajem, którego języka się uczy.